Michelangelo

J152821402

Michelangelo (6 Mart 1475 – 18 Şubat 1564)

Rönesans döneminin ünlü İtalyan ressam, heykeltıraş, mimar ve şairi olarak bilinir. Kısaca hayatını özetlersek; Arezzo yakınlarında Caprese’de dünyaya gelmiştir. Daha altı yaşındayken annesi vefat eder. 13 yaşına geldiğinde ise Floransa’da Domenico Ghirlandaio’nun yanına öğrenci olarak verilir. Michelangelo’nun heykeltraşlığında ustalığını kanıtladığı eseri çocuk kral Davud’un heykelini yaptığında üne kavuşur. Bu eseri verdiğinde daha 26 yaşındadır.

”Muhteşem Lorenzo” diye bilinen bir soylu koruması üstlenir. Öyle güzel eserler vermiştir ki, hayatını sanata adamıştır. Aynı zamanda hiç evlenmemiştir ve tüm hayatını eserlerine adamış bir kişidir. Bu durumu şu cümlelerle anlattı; ”Sanat bana fazlasıyla eş oldu. Beni daima çalıştırdı, çabalattı. Geride bıraktığım eserlerim ise çocuklarımdır. Hiçbir değeri olmasa bile ben onlarda yaşarım” dedi ve gerçekten geleceğe muhteşem eserler bırakarak hayata veda etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>